Aké možnosti máme pri výbere strešných okien a parapetov?

Ruku na srdce, kto z nás by nechcel žiť v dome medzi oblakmi a zaspávať s hviezdami nad hlavou? Áno, aj takto prozaicky by sa dalo definovať bývanie v podkroví s parádnymi strešnými oknami. Tí z nás, ktorí o podkroví môžu len snívať, musia využiť všetky možnosti, ako si vyšperkovať svoje veľké či menšie okná a okienka. Veď komu bolo upreté bývať medzi hniezdami, musí si svoju rajskú záhradu vtesnať aspoň na okenný parapet.

Parapety na parádu

Aj keď je prvotná funkcia vonkajších parapetov skôr ochranná, my ľudia sme si z nich už dávno urobili praktický, funkčný a neraz aj estetický doplnok okna. Súčasný trh je štedrý na ponuky parapetov najrôznejších typov, prevedení a farebných variácií. Kvalitné oceľové parapety tak nielen dokážu dlhé roky vzdorovať rozmarom počasia, ale doladia aj každý typ okna a ponúkajú množstvo ciest, ako mu dodať iskru a šarm. Nech už si zvolíme klasické RAL odtiene, alebo budeme náročnejší a priplatíme si za varianty matného vzhľadu, dreva či ľadového reliéfu, našim oknám tak dodáme celkom iný rozmer. A aj keď ich občas schováme pod vodopád prevísajúcich kvetov či aktuálnu tematickú výzdobu, ich význam zostáva nezmenený – chrániť fasádu a okno pred zatečením dažďovou vodou.

Strešné okná a božské výhľady

Strešné okná, to je celkom iná kapitola ako okná klasické. Pri ich výbere treba byť ešte náročnejší a slovo „kvalita“ brať smrteľne vážne. Aj tu máme veľa možností, ale netreba zabúdať na fakt, že strešné okno musí vnášať do podkrovia okrem svetla, tepelného a akustického komfortu aj atmosféru. Hlavne pri strešných oknách je dôležitá tiež kvalita sklenenej výplne, jej odolnosť voči prehriatiu či schopnosť redukovať akustický hluk spôsobený dažďovými kvapkami. Materiálové vyhotovenie nie je len otázkou ich dizajnovej stránky, ale môže mať nemalý vplyv na ich následnú údržbu a tiež celkovú životnosť. A hoci plastové strešné okná iste patria do kategórie tých lacnejších, nikdy nedokážu vyčariť  v podkroví tú pravú atmosféru ako okná drevené. Navyše sú z hľadiska ekologického aj nemalou záťažou pre životné prostredie.

Pri výbere strešných okien a parapetov máme teda skutočne veľa možností. Vyberať môžeme striktne podľa funkčnosti, ale tiež očami dizajnérov či architektov. Môžeme uprednostniť ekonomicky výhodné riešenia, ale môžeme svoj výber podriadiť aj podstatne prísnejším kritériám. V každom prípade je však dôležité, aby sme s našimi parapetmi boli maximálne spokojní a pohľady cez okná v podkroví v nás vyvolávali pocit uspokojenia a blaženosti.