smaltovaný hrniec Metalac

Varte zdravo: vyberte si bezpečný riad

Zdravý životný štýl je dôležitý pre veľa ľudí. Ak patríte k tým, čo sa chcú stravovať zdravo viete, aké ťažké môže byť nakúpiť zdravé potraviny. Iste, výber sa zlepšuje a dostupnosť farmárskych a organických produktov stále rastie.

Ak ste sa vrátili z obchodu so zdravými potravinami a plánujete pripraviť zdravý obed pre seba a svoju rodinu – zastavte sa na chvíľu. Používate zdravý riad a bezpečný riad? Je váš hrniec alebo panvica skutočne zdravá a nespôsobí uvoľňovanie nebezpečných chemikálii do vašich zdravých potravín?

V obchodoch je na výber nepreberné množstvo riadu z rôznych materiálov. Od nehrdzavejúcej ocele, liatiny, medi, keramiky. Výber materiálov, z ktorých je riad vyrobený je skutočne široký. Niektoré z nich sú v poriadku, zatiaľ čo iné môžu byť škodlivé pre vaše zdravie a planétu.

Ako si vybrať zdravý a netoxický riad pre zdravé varenie

Materiál

Chemikálie použité pri výrobe riadu sa môžu skutočne vylúhovať do jedla. Niektoré typy riadu môžu byť skutočne nezdravé – vyberte si riad z kvalitného a bezpečného materiálu.

Životnosť

Ako dlho v skutočnosti vydrží riad? Nikto nemá rád, keď už po roku musí hrniec vyhodiť. Životnosť môže ovplyvniť starostlivosť, ktorá je nevyhnutná na to, aby bol váš riad v špičkovej podobe. Môže tiež závisieť od toho, ako ľahko sa materiály môžu poškriabať alebo poškodiť

Vaše potreby pri varení

Robíte viac soté, varíte, paríte alebo pečiete? Je nepriľnavý riad nevyhnutný pre jedlo, ktoré pripravujete? Varíte iba príležitostne a na rozdiel od celej sady potrebujete investovať do niekoľkých kusov vyššej kvality? Okrem toho bude nákup viacúčelových hrncov a panvice minimalizovať odpad a ušetriť miesto vo vašej kuchyni.

Najmenej bezpečný riad

Nepriľnavý teflónový riad

Aj keď vám tieto môžu ušetriť ťažkosti s naolejovaním panvice pred varením a sú ľahko použiteľné a čisté, nie sú zdravou voľbou. Keď je väčšina nepriľnavého riadu zohriata, emituje toxické výpary do ovzdušia. Jeden z najrozšírenejších nepriľnavých povlakov je teflón, ktorý vzbudzuje obavy.

Ak potrebujete variť s teflónom alebo inými typickými panvicami, zaistite mierne alebo stredné teplo a miešajte ich pomocou drevených lyžíc, aby ste minimalizovali chemickú expozíciu.

Mierne bezpečný riad

Liatinový riad

Liatina vydrží dlho a skutočne dobre šíri a používa teplo, takže vaše jedlo získa viac a je rovnomerne pripravené. Ale liatina je náročná na údržbu. Vďaka tomu majú špeciálne pokyny na čistenie (nepoužívať v umývačke a nemôže sa umývať saponátom). Po každom použití by ste ho mali vysušiť.

Sklenený riad

Sklo je nereaktívne, to znamená, že neuvoľňuje chemikálie do potravín. Je tiež zvyčajne lacné a je bezpečne ho používať aj v mikrovlnnej rúre a umývať v umývačke riadu. Väčšinu skleneného riadu môžete používať na elektrických sporákoch, ale nie plynových. Na druhej strane nikdy nedávajte horúci sklenený riad na studený povrch, pretože by mohol prasknúť alebo sa dokonca rozbiť.

Uhlíkový oceľový riad

Uhlíkový oceľový riad má veľmi podobný makeup ako liatina, ale je ľahší ako liatina, čo uľahčuje jeho použitie a skladovanie. Vydrží aj veľmi vysoké teploty.  Rovnako ako liatina, ani riad z uhlíkovej ocele nemôže ísť do umývačky riadu. A tiež chvíľu trvá, kým sa zahreje a neudrží svoje teplo, čo robí relatívne neefektívne.

Zdravý kuchynský riad

Nerezový riad

Nerezová oceľ je zdravá voľba riadu, ktorá vydrží dlho. Funguje dobre pre tlakové hrnce a veľké hrnce na polievku, dusenú zeleninu a je dobrý materiál na varenie strukovín. Nerezová oceľ však nie je skvelá na vyprážanie alebo restovanie, pretože nie je nepriľnavá. Kvalitný riad z nehrdzavejúcej ocele môže byť drahý.

Smaltovaný riad

Smaltovaný riad má porcelánový povlak vyrobený z práškového skla, vďaka ktorému je riad nehrdzavejúci a ľahko sa používa. Smaltovaný riad je nepriľnavý, takže pred použitím nie je potrebné dochucovanie. Tiež nebude vylúhovať chemikálie alebo železo, nemá vplyv na kyslé jedlo, je relatívne ľahký a je vhodný aj pre indukčné dosky.

Na rozdiel od bežnej liatiny má smaltovaný riad okrem čiernej aj rôzne farby a vzory. Smaltovaný riad je vhodný aj do umývačky riadu.