Ako postaviť dom lacno

Stavba vlastného domu je na Slovensku stále obľúbenejšia, aj preto, že hypotéky sú stále dostupnejšie. Existujú aj rôzne formy podpory na stavbu nového domu.  

Ako však postaviť dom lacno? Ak staviate dom od základu, existujú spôsoby, ako znížiť náklady na stavbu.

Neexistujú žiadne „lacné“ riešenia a toto rozhodnutie by ste mali zvážiť na základe iných faktorov, ako sú náklady na materiály. Životnosť a údržba ovplyvnia celkové náklady vášho domu za dané obdobie. Myslíte si, že žijete v tomto dome nasledujúcich 25 rokov? 50 rokov? 100 rokov? Lacnejšia konštrukcia teraz nemusí mať za následok najlacnejšie celkové náklady počas svojej životnosti. Podobný argument je možné uviesť aj v prípade ekologických údajov budovy. Napríklad sa môže oplatiť použiť skutočne účinnú izoláciu v stenách, aby vaše účty za kúrenie boli počas bývania čo najnižšie.

Práca môže predstavovať vysoký podiel celkových nákladov, takže môžete zvážiť, čo by ste mohli urobiť sami. Toto rozhodnutie určite zníži náklady na samotnú stavbu domu.

Život v otvorenom prostredí je v nových domovoch stále obľúbenejší a má dobrý dôvod; prináša prirodzenejšie svetlo a poskytuje spoločenskejšie prostredie. Obrovské nerušené priestory však môžu byť veľmi nákladné, kvôli potrebnej dodatočnej štruktúre . Existujú spôsoby, ako to obísť, napríklad pridanie stĺpcov na zníženie rozpätia ocele. Tieto stĺpy, alebo konštrukčné steny sa budú musieť dôkladne umiestniť.

Efektívne znížiť náklady na stavbu môžete nákupom lacnejšieho stavebného náradia a stavebných nástrojov. Buduj.sk je internetový portál, kde na jednom mieste môžete nakúpiť stavebný materiál za najlepšie ceny.