Ako si vybrať správny koberec

Mnohí interiéroví dizajnéri odporúčajú postupovať pri zariaďovaní interiéru kobercom. Môžete tiež vybrať koberec, ktorý pridá farbu a štýl do existujúceho interiéru. Koberce sú dôležitým ozdobným doplnkom.

Vybrať si môžete klasické koberce, neformálne koberce z prírodnej juty či moderné koberce. Ako sa správne zorientovať pri výbere z takého množstva štýlov, farieb a materiálov? Ako si vybrať koberec, ktorý bude pre vás ten pravý?

Je to vlastne jednoduchšie, ako si myslíte. Prinášame vám  niekoľko základných pravidiel, ktoré vám pomôžu vybrať správny koberec pre obývaciu izbu.

Zmysel pre štýl

Pri výbere koberca, s ktorým budete spokojný, sú najdôležitejšími faktormi váš životný štýl a váš osobný štýl. Máte malé deti alebo domáce zvieratá? Ak áno, budete si vyberte koberec, ktorý je odolný a ľahko sa čistí, ako je vlna, alebo syntetická zmes.

Uistite sa, že každý koberec, ktorý zvažujete, v konečnom dôsledku dopĺňa váš zmysel pre štýl. Možno si to nemyslíte, ale svoj štýl poznáte lepšie ako ktokoľvek iný. Takže verte svojim inštinktom. Vaše rozhodnutie zvážte. Možno sa vám dnes bude páčiť niektorý koberec, ale bude sa vám páčiť zajtra?

Akú veľkosť zvoliť?

Predtým, ako pôjdete nakupovať, budete musieť urobiť malú domácu úlohu, počínajúc odmeraním priestoru, kde chcete umiestniť koberec. Možno budete chcieť zvoliť minimálnu a maximálnu optimálnu veľkosť, aby ste si mohli vybrať zo širokej ponuky kobercov.

Držte sa nasledovných tipov

Do obývacej izby vyberte veľkosť, ktorá pokrýva aspoň dĺžku a šírku vášho nábytku. Ak chcete priestor zväčšiť, vyberte väčšiu veľkosť, ktorá ohraničuje obvod priestoru.

V jedálni by mal byť koberec dostatočne veľký na to, aby poskytoval miesto pre stoličky, a to aj v prípade, že je odtiahnutý od stola. Zmerajte si stôl a pridajte približne dve nohy alebo si sadnite na stoličku a zmerajte vzdialenosť od stola.

Stále si nie ste istí veľkosťou? Tu je trik, ktorý sa častou používa: pomocou maliarskej pásky ohraničte priestor, kde plánujete umiestniť koberec. Tento malý trik vám môže pomôcť predstaviť si, akú optimálnu veľkosť by ste mali zvoliť.

Už ste takmer pripravení na nákup kobercov. Najprv urobte rýchly inventár farebnej schémy. Ak chcete zladiť vzhľad miestnosti, mali by ste vybrať koberec, ktorý dopĺňa dve alebo tri hlavné farby v miestnosti.

Ak pôjdete do obchodu, odporúčame vám vziať si vankúš a odfotiť  farbu svojich závesov, nábytku alebo farieb stien. Je neuveriteľne ťažké predstaviť si, ako budú farby spolupracovať bez akéhokoľvek porovnania.

Tieto rady vám pomôžu:

Ak je váš primárny nábytok, ako napríklad sedačka v jednej farbe, zvážte výber vzorovaného koberca.

Prispôsobte druhú farbu vzorovaného koberca k pohovke. Spárujte farbu koberca s vankúšmi, závesmi, farbami stien alebo inými dekoráciami v miestnosti.

Dbajte na to, aby farbu sedačky doplnil koberec v správnej farbe a prispôsobte ho zvýrazňujúcim farbám v miestnosti, ako sú umelecké diela alebo váza.

Tmavé a bohaté farby pomáhajú definovať intímnejší priestor, zatiaľ čo svetlejšie farby zväčšujú menší priestor. Pikantné odtiene ako žltá, oranžová alebo červená dodávajú teplo, zatiaľ čo chladné farby vytvárajú pokoj, najmä v slnečnej miestnosti.