Ivan čaj a jeho účinky

V dnešnej dobe sa čoraz viac dostávajú do popredia čaje, ktorých účinky sú známe už z čias histórie. Jedným z nich je ivan čaj alebo inak povedané, čaj z vŕbovky úzkolistej. Aké prináša účinky na organizmus?

Ivan čaj je tradičný nápoj, ktorý pochádza zo Sibíru. Zaujímavosťou je, že ide o skutočne prvú bylinu, ktorá začala rásť na vypálených miestach. Traduje sa, že svojimi účinkami sa snaží takéto miesta zahojiť. Ivan čaj sa zložením podobá na čagu čaj, pričom ich účinky sú podobne silné.

Aké účinky má ivan čaj?

Zlepšuje tráviaci systém
Ivan čaj obsahuje množstvo minerálov, vitamínov a antioxidantov. Má protizápalové účinky, čo je dôvod, prečo sa odporúča ľuďom trpiacich gastridídou alebo kolitídou. Ivan čaj pôsobí na tráviaci systém skutočne priaznivo. Dokáže bojovať aj so žalúdočnými vredmi a plynatosťou.

Pôsobí ako antioxidant
Podobne ako čaga čaj, aj ivan čaj obsahuje antioxidanty, vďaka čomu zbavuje telo voľných radikálov. Dokáže prečistiť organizmus a obsahuje bioflavonoidy, ktoré zvyšujú aktivitu antioxidačných enzýmov. Tie pôsobia najmä na tenké črevo, pečeň a pľúca.

Pomáha pri nespavosti
Ivan čaj je možné získať aj vo forme sypaných čajov. Ak si dáte takto pripravené vrecúško vždy pred spaním, vaša kvalita spánku sa výrazne zlepší. Ivan čaj totiž dokáže zrelaxovať celé telo a myseľ, vďaka čomu sa vyhnete nespavosti a iným problémom spojených s nekvalitným spánkom. Sypané čaje taktiež vysoko účinné, pretože sú v nich zachované všetky dôležité látky.

Ak chcete vyskúšať účinky čaju ivan aj vy, nevahajte si ho zaobstarať. Rozhodne to neoľutujete.