AKO VYBRAŤ PLYNOVÝ KOTOL SPRÁVNE A JEDNODUCHO

Moderné technológie nás dokážu neraz veľmi príjemne prekvapiť. Nižšia spotreba energie, viac možností, ktoré ponúkajú, jednoduchšie ovládanie i servis kotla a v neposlednom rade aj väčšia spoľahlivosť. Výnimkou nie sú ani plynové kotly, ktoré dnes predstavujú spojenie ekologickej cesty vykurovania s modernými technológiami, ako je napríklad ovládanie na diaľku či rýchla diagnostika. Ak zvažujete výmenu starého plynového kotla za nový, prinášame Vám nápady, ktoré Vám umožnia zjednodušiť svoj výber.

Pri výbere musíte vziať do úvahy veličinu, ktorá sa nazýva tepelná strata objektu (vyjadruje množstvo tepla, ktoré uniká z danej budovy). Je ovplyvnená hneď niekoľkými faktormi, medzi ktoré radíme zateplenie konkrétneho domu, bytového objektu alebo administratívnej budovy. Tepelnú stratu objektu ovplyvňuje i tesnosť okien, stav strechy, ročné obdobie a dokonca i okolie samotnej stavby, respektíve jej konkrétna poloha. Výkon kotla musí dokonale pokryť práve spomínanú tepelnú stratu objektu. Pri tom však náš výber rozhodne nekončí.

Výkony kotlov pre domácnosti sa pohybujú v rozmedzí od 5 do 50 kW. V tomto prípade je však vhodným krokom spoľahnúť sa na radu skúseného odborníka, ktorý navrhne funkčné riešenie pre Vaše priestory. Ak uvažujete nad kotlom s umožnením ohrevu vody, je dobré hneď na začiatku si premyslieť koľko vody budete potrebovať. Hrubé odhady hovoria o množstve 140 litrov (až 160 litrov) pre bežnú štvorčlennú rodinu (v tomto prípade je rozsah výkonu kotla 4–20 kW). Dôležitým parametrom je i minimálny výkon kotla. Čím je táto hodnota nižšia, tým lepší je Váš výber.

Samozrejme, výber plynového kotla je náročnou činnosťou, v ktorej musíte zvážiť hneď niekoľko premenných. Navyše – ak sa kotol bude nachádzať v obytnej časti domu, musíte zvážiť i jeho hlučnosť. Neváhajte sa obrátiť na odborníkov, ktorí Vám pomôžu vybrať riešenie presne na mieru. Okrem toho sa na nich môžete spoľahnúť i v otázkach servisu kotla, opráv tepelného čerpadla či pri odstránení vodného kameňa.