betonové ploty Remu vlnka

Aký je betónový plot?

Plot z betónu je jednou z najspoľahlivejších a dlhodobých možností, ako oplotiť dom alebo pozemok pred neželanými ľuďmi a zvedavými pohľadmi. Sortiment takýchto plotov je neuveriteľne rozmanitý: líšia sa dizajnom, výškou, cenou, materiálmi a štýlmi.

Prefabrikovaný plot. Známejší je pod názvom betónový euro plot. Medzi majiteľmi súkromného majetku si získal obľubu len nedávno, no ukázal všetky svoje prednosti. Zvyčajne je takýto plot vyrobený z vystuženého alebo pancierového betónu a môže mať imitáciu akýchkoľvek materiálov a povrchov, kovaných konštrukcií alebo dokonca dreva, ale najobľúbenejšia imitácia je tehla.

Sekčný plot. Jedna z najobľúbenejších možností pre betónové ploty. Zvyčajne sa inštalujú na stavenisku. Takéto ploty sú nezávislé, ale preto sú veľmi ťažké a na ich inštaláciu budete určite potrebovať žeriav, pretože hmotnosť jedného takého bloku je asi 1500 kg. Na druhej strane takáto masívnosť robí tento typ betónového plotu naozaj neprekonateľným.

Balusterové ploty. Vynikajúci architektonický plot, ale celkom klasický. Zberný stĺpik môže byť ozdobený širokou škálou prvkov: vázami, loptičkami, rôznymi oblomami a kupolami. Náklady na tieto ploty nie sú malé, no ak chcete svoj dom či pozemok krásne ochrániť, určite by ste túto možnosť mali zvážiť.

Monolitický plot. Pomerne neštandardná možnosť, obzvlášť bežná v Japonsku. Takéto betónové ploty sa vyrábajú priamo na mieste, podľa jasných kalkulácií, a preto sa cena nedá vopred predpovedať – vždy sa kalkuluje individuálne.

Po inštalácii môže byť betónový plot natretý akoukoľvek farbou, aby zodpovedal architektonickým alebo krajinným prvkom lokality. Na to je potrebné použiť špeciálnu konštrukčnú farbu, ktorá pozostáva z priamych pigmentových a polymérnych spojivových zložiek. Vyznačujú sa vodoodpudivými schopnosťami, odolnosťou proti opotrebovaniu, trvanlivosťou, ako aj šetrnosťou k životnému prostrediu. Na natieranie plotu by ste si nemali vyberať príliš svetlé farby – ideálne by mala byť farba, ak nie rovnaká ako farba strechy domu, tak aspoň podobná. V každom prípade to všetko závisí od efektu, ktorý chcete dosiahnuť.