Potpourri domáca vôňa

Najlepší sprievodca, ako urobiť váš domov vonia úžasne
Ako domáci nadšenci a dizajnoví nadšenci trávime veľa času a zváženia vizuálnym vytvorením nášho „dokonalého“ domáceho priestoru, ale ako často vlastne premýšľame o tom, ako vonia? Od psychológie vôní po odstránenie nežiaduceho pachu, začlenenie domácej vône so štýlom sme vytvorili komplexného sprievodcu so všetkým, čo potrebujete vedieť, aby ste si boli istí, že váš domov vonia rovnako krásne, ako vyzerá.

História parfumov
 

História domácich vôní
Túžba po príjemne voňajúcom dome je sotva nový koncept. V skutočnosti sme už niekoľko storočí hľadali spôsoby, ako začleniť vôňu do našich domovov. Staroveké hieroglyfy a artefakty ukazujú, že staroegyptské, čínske a grécke spoločnosti patrili medzi prvé, ktoré začleňovali vôňu do všetkého, od obetných obetí, liečivých účelov a samozrejme osvieženia vnútorného priestoru. Ale použitie vône špeciálne na účely osvieženia domácnosti sa začalo v Európe v 18. storočí skutočne vládnuť za vlády Ľudovíta XV., Ktorý každý deň požadoval inú vôňu pre svoj byt.

Dnešná technológia domácej vône ponúka nepreberné množstvo vôní a disperzných metód a používa sa na viac, než len na pridanie vône do vzduchu, ale tiež na odstránenie nežiaduceho zápachu a pridávania štýlu do našich domovov.

Proces výroby parfumov

Ako sa vyrábajú vône
Umenie vytvárať vôňu je celkom zapojený proces modifikácie a zmiešania molekúl z prírodných a syntetických zdrojov s cieľom nájsť dokonalú rovnováhu aromatických tónov. Pretože sa v prírode odvodené vône ukazujú, že majú ďalekosiahle prínosy pre zdravie a pohodu, v poslednom desaťročí zaznamenali prudký nárast popularity. Tu je nahliadnutie do toho, ako sú vyrobené podľa stránky Perfume.com.

Extrakcia: Prvým krokom pri výrobe vôní a extrakcii je proces odstraňovania olejov z prírodných materiálov, ako sú kvety, bylinky a iné prírodné materiály. Populárne metódy zahŕňajú expresiu (v podstate stláčanie materiálu, až kým sa olej neuvoľní) a destiláciu (pomocou pary na extrakciu esencie).
Miešanie: Na extrahovaných esenciách sa potom uskutoční intenzívne miešanie a testovanie, aby sa našla požadovaná zmes. Odtiaľ je zmiešaný s riediacim médiom, ako je alkohol alebo nosný olej.
Starnutie: Keď je zmes hotová, je často umiestnená na tmavom, chladnom mieste na niekoľko mesiacov, aby pomohla alkoholu a olejom spojiť sa spolu.
Všetky vône Lampe Berger sú vyvinuté majstrom francúzskymi parfumérmi

Pečenie cookies spúšťa spomienky založené na zápachu
Vôňa a pamäť: Ako naša pamäť spúšťa vôňa
Vôně sú často spojené so spomienkami a majú schopnosť nás dopraviť na iné miesto v čase. To všetko vďaka tímovej práci čuchovej žiarovky (nachádzajúcej sa v emocionálnom centre mozgu) a podmienených reakcií mozgu.

Keď narazíte na novú vôňu, váš mozog vytvorí spojenie medzi týmto zápachom a konkrétnym okamihom: osobou, s ktorou ste boli, emóciami, ktoré ste cítili alebo udalosťou, ktorá sa odohráva okolo vás – ako vôňa čerstvo upečené sušienky v babičkinom dome. Po vytvorení tohto prepojenia sa váš mozog automaticky naučí vyvolať pamäť, keď nabudúce narazíte na rovnakú vôňu. Podľa toho, ako látka funguje. Kto vedel, že to je dôvod, prečo sa moment klesá, okamžite túžime po všetkej vôni tekvicového korenia!

Tyčinky škorice
Sprievodca po vôni a nálade
Vďaka týmto podmieneným reakciám v našom mozgu môžu pachy ovplyvniť aj našu náladu. Zistite, ktoré vône podporujú konkrétne nálady a správanie pomocou nášho sprievodcu nižšie.

Povznášajúce vône: Osviežujúce zelené vône, ako sú mäta pieporná, bazalka, uhorka, eukalyptus, čerstvo pokosená tráva a pikantné citrusové plody, ako sú grapefruit, citrón a pomaranč, sú známe tým, že oživujú zmysly, zmierňujú únavu a zvyšujú bdelosť.
Vône relaxácie a znižovania stresu: Hovorí sa, že kvetinové vône ako levanduľa, ruža, oranžový kvet a jazmín rozptyľujú napätie a hnev znížením stresových hormónov v krvi.
Vôňa evokujúce romantiku: Chcete do svojho života pridať trochu romantiky alebo možno afrodiziaka? Je známe, že jazmín, neroli, santalové drevo a vanilka zvyšujú spojenie párov, ak sa zmiešajú s ich feromónmi.
Vôňa na zaostrenie mozgovej sily: Podľa vedcov je škorica spojená so zlepšovaním kognitívnych funkcií, ako sú pamäť a vizuálne motorické reakcie.
Spánok povzbudzujúci vôňu: vône harmančeka a levandule majú hlboko zakorenené väzby nielen na relaxáciu, ale tiež na liečenie nespavosti.
Ako začleniť vôňu ako súčasť vášho dekoru
Bolo to tak, že sme schovali priestorový sprej do skrinky alebo voňavého difuzéra za televízor, ale vďaka premyslenej technológii sú dnes vonné nádoby často také pekné ako vône, ktoré rozptyľujú. Tu sú tri spôsoby, ako plynule pracovať s vôňou vo vašom dome.